Oroboros

Oroboros to w pełni zamknięty rebreather typu BMCL (back mounted counter loung). Został zaprojektowane jako jednostka sterowana elektornicznie z możliwością pełnego manualnego sterowania.
Jest tu wiele rozwiązań nie stosowanych wcześniej w rebreatherah sportowych. Radialny scrubber dający maksymalny czas pracy sięgający 9h, umieszczony jest pod pokrywą na plecach nurka. Taka konstrukcja scrubbera zapewnia wyjątkowo niskie opory oddechowe (na głębokościach przekraczających 150m) a jego czas działania nie zmniejsza się tak znacznie wraz ze wzrostem głębokości. Dodatkowo, rebreather ekspedycyjny zaprojektowany do wyjątkowo głębokich nurkowań, wykorzystano radialny filtr, ponieważ dużo trudniej w nim o kanałowanie CO2. Również dzięki tej budowie i większej powierzchni filtra jest on duzo bardziej wydajny. Taka budowa filtra zapewnia również mniejsze straty ciepła, co powoduje wydłużenie jego żywotności. Dodatkowo scrubber jest pokryty membraną hydrofobową, która nawet w przypadku całkowitego zalania scrubbera nie pozwoli na powstanie koktajlu kaustycznego.
Zastosowano tu trzy czujniki tlenu RD17 oraz przewidziano miejsce dla czwartego, który jak twierdzą twórcy okazał się nie potrzebny.
Dwa przeciwpłuca rownież wpływają na obniżenie oporów oddechowych oraz pełnią rolę pułapek wodnych. Przeciwpłuca wykonane z balistycznego nylonu znajduą się schowane w karbonowej obudowie rebreathera na plecach nurka. Takie rozwiązanie pozwala zastosować standardową uprząż oraz skrzydło, dodatkowo chroni przeciw płuco przed ewentualnymi uszkodzeniami, a tym samym zmniejsza ryzyko konieczności przechodzenia na OC. Dodatkowo nurek ma nie ograniczaną przestrzeń wokół tułowia i klatki piersiowej.
Pętla oddechowa jest wykonana z balistycznego nylonu a wewnątrz zastosowano zbrojoną sprężynę aby dodatkowo zmniejszyć szanse przebicia pętli.
Elektronika w którą wyposażony jest rebreather to podstawowy wyświetlacz (handset), HUD, oraz wyświetlacz umieszczony z tyłu dla partnera, dodatkowo jest tu również kompletny nie zależny pasywny układ pomiaru zawartości tlenu w raz z wyświetlaczem działający w czasie rzeczywistym. Oba układy mają niezależne źródła zasilania, przy czym przy całkowitym utracie zasilania dla podstawowego układu, zapasowy powinien działać 3 razy dłużej. Dodatkowo nawet przy całkowitym braku zasilania rebreather będzie działał i może być sterowany ręcznie.Cena nowego Rebreathera (kompletny): ok 9000 funt.
Cena używanego: od 5500 eu.
CE test: TAK
Szkolenie w Polsce NIE
Strona producenta: http://www.technologyindepth.com/